The State from Columbia, South Carolina (2024)

1, THURSDAY, MAY 3, 2007 THE STATE, COLUMBIA, SOUTH CAROLINA WWW.THESTATE.COM ALMANAC SCHOOLS 6 ZONE 6 SCHOOL NEWS LEXINGTON-RICHLAND 5 LUNCH MENUS LUNCHES for May 7-11 MONDAY: Cheeseburger, french fries, green beans, sliced peaches TUESDAY: Ham-and-cheese sub, June peas, pineapple tidbits WEDNESDAY: Sliced pork, creamed potatoes, broccoli, roll, fruit THURSDAY: Oven-baked chicken, macaroni and cheese, green beans, hot yeast roll, gelatin with fruit FRIDAY: Hot dog with chili, garden salad, steamed corn, juice bar CHAPIN ELEMENTARY CHAPIN ELEMENTARY SCHOOL PTO has received $5,000 from the 1 Food Lion Charitable Foundation. The gift will be used to purchase new library books. CROSSROADS MIDDLE CROSSROADS MIDDLE SCHOOL students brought home nine awards from the 51st Regional Science Fair. Winners include: Eric Byowski: Behavioral Science, first place; Outstanding Research in Psychology winner and Discovery Channel Young Scientists Challenge winner Jaidev Satish: Computer Science, first place; Junior High Division, third place; Outstanding Sixth Grade Project winner and Discovery Channel Young Scientists Challenge winner Reid Elmore and Ryan Pittman were named Discovery Channel Young Scientists Challenge winners for their project. IRMO HIGH IRMO JUNIOR VARSITY AND B- TEAM CHEERLEADERS carwash, 9 a.m.-1 p.m.

Saturday in the school parking lot, 6671 St. Andrews Road. $5 per car; there also will be baked goods for sale. SCHOLARSHIPS AWARDED HALEY BAIRD, a senior at Irmo High School, has been awarded an Old Main Scholarship at Wofford College. She is the daughter of Sammie and Suzanne Baird of Columbia.

HONOR ROLLS ST. ANDREWS MIDDLE ST. ANDREWS MIDDLE SCHOOL has announced its honor roll lists for the third nine weeks of the 2006-07 academic year. Students on the Principal's List have a grade-point average of 4.0. To be named to the A Honor Roll, a student must have a grade-point average of 3.5 or higher.

Honor Roll students have a grade-point average of 3.0 or higher. PRINCIPAL'S LIST SIXTH GRADE: Shazzmere Edwards and Peighton Forbes SEVENTH GRADE: Juan Duran EIGHTH GRADE: Ebony Bryant A HONOR ROLL SIXTH GRADE: Ebony Boykin, Jamica Cooper, Zaakiyah Davis, Dodge Dixon, Demetri Johnson, Jai Lykes, Adia Middleton, Charles Mosley, Marquon Pauling, Jennifer Perkins, Robinson, Amanda Rush, Lexus Smith, Ki'Asia Thompson, Alonna Tillman and Cathelean Vereen SEVENTH GRADE: Kerston Delaney, Nathaniel Harper, Lundyn Hicks, Alisha Praylow, Lexus Rodgers and Blake Thrower EIGHTH GRADE: Victoria Beck, Ehrece Bryant, Whitley Delaney, Kimberly Gillens, Krystyna Jordan, Eleja McClerklin, Tra'Nisha Rudolph-Hardy, Jennifer Sainyo, Camara Sharperson, Mariela Torres and Ebone Trapp HONOR ROLL SIXTH GRADE: Jalen Ashley, Keendrick Banks, Mary Black, Shaquela zel Bryan, Tityana Burton, Lawrence Cantey, Nigeria Crudup, Arianna Donaldson, Micheala Doughty, Shalia Gary, Malik Haredman, Kayla Haynes, Jordan Hudson, Dontae Jones, Shykia Jones, Tiana Jones, Michael Mack, Kiana Mills, Sadonna Molloy, TiAsia amuel, Jerea Myers, Marcus Pee, Khalid Robinson, Jessica Sainyo, Trinity Sells, Travis Trice, Tolando Weeks-Allen, Brian Wilson and Gabrielle York SEVENTH GRADE: Breyanna Allen, Crystal Anderson, Naadia Capers, Kierra Davis, Bryan Dozier, Rayah Favor, Antonio Geter, Seirra Hamilton, Porsha Hayward, Deanna Haywood, A'ndrea Johnson, Tia Kelley, Jared Leatherwood, Vanessa Marshall, Daniel Pone, Kenyatta Porterfield, Tiffany Pough, Denise Prescod, Nicole Ruff, Jordan Smith, ShayNequa Sneed, Jarice Thompson, Norrisha Victrum and Te'Lisha Weeks EIGHTH GRADE: Samantha Beardsley, Bertrand Brown-Timmons, Leanna Burns, Brandon Buskey, Taylor Chapman, Dimante Cunningham, Demetri Cureton, Kyran Davis, Brittani Grant, Tatianna Huggins, Kenneth Jackson, Tanesha Jones, Areyonna Keels, Brandolyn Mack, Darren Martin, Jhalen Miller, Joel Moore, Cinthya Munoz-Cruz, Brittani Pimpleton, Jelani Pope, Sarah Prioleau, DiAuna Robinson, Santerra Sumter, Nona Thompson, MonseYaris Torres, Roderick Weeks, Patricia Wells, DeShawn Williams and Brittanie Wilson CHAPIN MIDDLE CHAPIN MIDDLE SCHOOL has announced its honor roll lists for the third nine weeks of the 2006- 07 academic year. SIXTH GRADE: Jeremiah Alford, Ashley Bauer, Kimberly Breland, Sarah Breland, Austin Brown, Trey Bundrick, Barrett Charpia, Katie Collins, Daniel Cook, Briana Deans, Christin Dempsey, Hannah Derrick, Amanda Dobson, Kelsey Drasites, Lauren Dzoba, Alex Eaves, Luke Edwards, Cory Efird, Mary Efird, Emily Epting, Jessica Fairhart, Ashley Folsom, Taylor Frick, Savannah Hathaway, Paige Hollis, Lindsey Hooker, Will Hornsby, Geneva Kalinowski, Emily Kennell, Jeffrey Koch, Sean Koch, Adriana Lowry, Savannah Mallory, Sydney Marshall, Blaine McCaslin, Rocia Mendez, Aaron Navarro, Lexie Penwell, Haley Player, Keri Brooke Richardson, Sarah Roof, Megan Russell, Marley Shaver, Danni Shick, Carli Sims, Mitchell Smith, Jennings Stroud, Zach Taylor, Grant Vincent, Anna Wagers, Cole Wilson and Ethan Zakian SEVENTH GRADE: Virginia Baker, Tatum Bakley, Jennifer Barnes, Steven Barton, Stephen Bendziewicz, Skyler Benson, Cassidy Blaiss, Shawna Blankenship, Rozanna Buddin, Patrick Bush, Hallie Chapman, Rachel Cox, Anthony D'Amico, Jenna DeSousa, Griff Doolittle, Ellen Edwards, Daniel Franceschina, Savannah Frick, Jessica George, Rachel Goldman, Linda Harmon, Natalie Harper, Brooke Horton, Katherine Kane, Caroline Kennerly, Monica Kesling, Lannon McCoy, Cole Mitchell, Ryan Moore, Aaron Moose, Alyssa Mott, Katelyn Nash, Michael Nichols, Eric Patterson, Austin Reid, Kiersten Rule, Hayden Schelble, Logan Schumpert, Kaiti Shealy, Ryan Staub, Callie Wingo, Jay Wolfe, Shannon Wood and Benjamin Zeigler EIGHTH GRADE: Ashlyn Ainsworth, Taylor Alvarez, Dylan Arms, Sarah Baldwin, Carson Barnes, Brittney Boland, Barrett Bradham, Megan Broadwater, Shelby Bryant, Kalla DePratter, Zach Gause, Kimberly Gibson, Carolyn Hagerty, Sadie Harris, Andrew Hill, Megan Hofferth, Abby Jenkins, Rebekah Koon, Ashley Lawson, Grayson Lowman, Christa Martin, Elli McNall, Michael Melvin, Carolyn Potter, Elizabeth Reed, Haley Spearman, Maggie Stroud, Rion Tapp, Andrew Taylor, Jon Todd, Carly Tucker, Charles Wagers, William Wagers, Lauren Weston, Robbie Yeoman and Morgan Young HONOR ROLL SIXTH GRADE: Brett Auckland, Robin Avery, Chad Bell, Francesca Benedetto, Bennett, Heather Bird, Haley Blackwell, Alyssa Blankenship, Breanna Blue, Dustin Bobb, Blythe Broadwell, Emmy Burch, Katelyn Burgess, Sullivan Byrd, Will Capell, Jake Carr, Michelle Castine, Kelly Cichon, Emily Coleman, Justin Collett, Lucas Combs, Samantha Connolly, Christopher Corley, Craig Crawley, Charlie Davis, Dynisha Davis, Claire Dorbandt, Dave Drafts, John Drummond, Matthew Duggan, Jacob Eddington, Trip Farmer, Whitney Fleming, Kellan Fluette, Kate Foster, Sylvia Frierson, Rebecca Gantt, Rachel Gardiner, Carl Garris, Bailey Gowans, Emily Greco, Patrick Hill, Austin Hinen, Alanna Holster, Jack Hubbs, August Kibler, Laney Kincaid, Mallory Knowles, Zach Koon, Cameron Lindler, Emily Lochstampfor, Robie Lopez, Amanda Lott, Courtney Lukitsch, Lindsey Manos, Abraham Marsh, Kaitlin Mason, Chase McCathern, Tripp McNall, Sydney Menger, Jordan Miller, Sean Miller, Clay Morphis, Hunter Mullis, Elizabeth Murphy, Zac Murray, Tyler Myers, Chandler Owens, Jamie Parham, Sam Platt, Margaret Ratliff, Jordan Rekeweg, Tori Rhoad, Nick Richards, Brian Roppolo, Chynna Rowe, Anthony Santelle, Corey Schmitt, Morgan Shealy, Devin Sherer, Lily Slifer, Zach Smith, Swain Spearman, Brad Springston, Kathryn Starnes, Robbie Stephenson, Ryan Swistak, Dorothy-Faye Swygert, AJ Tanner, Luke Truluck, Dante Valtorta, Alyssa Vella, J.T. Vogt, Brandi Wallick, Lea Ward, Katie Waters, Elise Watt, Victoria Wessinger, Connor Wheaton, Brandon White, Cameron Whitehurst, Jonathan Whitlock, Allison Wilber, Haley Willingham, Kathleen Wilson, Alex Wohlers and John Wolfe SEVENTH GRADE: Nathan Adams, Cooper Aiken, Cody Brundage, Mary Chandler Bryan, Alex Bueno, Abby Burge, William Burke, Kimberly Byers, Cory Campitella, Hunter Cannon, Excellence B.J. Collins, Andrew Comose, Shanice Cromer, Ashley Cutrone, Andy Davis, Jess DeSousa, Amara Drennon, Justin Edwards, Dylan Elkins, Ashleigh Eubanks, Hannah Fallaw, Ralph Fisher, Nicole Frick, Geof- frey Gibbons, Hailey Green, Casey Grimes, Margaret Hall, Corey Hallman, Zachary Haralambis, Daniel Hayes, Alex Hill, Addison Hinshaw, Matthew Hite, Jamison Hoeve, Rebecca Holmes, Kyle Holton, Alina Huffstetler, Alli Johnson, Timothy Jordan, Mary Kathryn Kearse, Shyann Kinard, Jacob Kirby, Zachary Kirby, Allison Layton, Trent Leaphart, Autumn Lindler, Kaycie Little, Heath Lorick, Mary Grace Loveless, Drew McCall, Sarah McCormick, Hayley McCoy, Logan McKay, Nathan Meade, Melissa Meetze, Chantz Monts, Taylor Morgan, Cole Morris, John M.

Morris, Ryan Morvay, Christine Mulcahy, Amelia Murphy, Michael Nicolai, Chase Owens, Nick Pinelli, Christine Ratliff, Josh Rennebaum, Lexie Ricard, Patrick Rodgers, Lauren Roppolo, Leeann Sanders, Addy Schelble, Eric Schelble, Patrick Schoen, Emilie Sears, Anna Shipp, Brad Simpson, Allyson Smith, Steven Spitzform, William Starke, Tyler Stoudemire, Scott Swindell, JP Swistak, Adam Taylor, Sawyer Tedder, Taylor Till, Corine Tyler, Natalie Underwood, Amber Vella, Jordyn Vulpi, Zachary Weber, Nate Welsh, Grant Williamson, Zach Woodham and Cassidy Workman EIGHTH GRADE: Morgan Adco*ck, Allen Bates, Allie Bates, Courtney Bickley, Jaclyn Bidinger, Kelly Blaiss, Blankenship, Drew Boland, Samantha Boland, Christina Branham, Lexi Buck, Ryleigh Bullock, Allison Byars, Kathlynn Calkin, Devin Clark, Olivia Como, Kara Cooper, Connor Cunningham, Frank Dart, Forrest Deans, Jacob Derrick, Wendy Diaz, Will Duggan, Rachel DuRant, McKenzie Elmer, Nikki Farrell, Savannah Fitts, Sara Floyd, Lindsey Fort, Brent Frick, Julia Fuller, Noah Ginsburg, Hunter Glenn, Carmen Gonzalez, Kaitlyn Haas, Reagin Hale, Dylan Holien, Stuart Hope, Kimberly Hydrick, Cassidy Jarrett, Trey Justice, Tami Kalinowski, Liz Kennell, Jared Kleven, Kyle Koch, Michael Krochta, Jamison LeGrand, Brian Lipscomb, Connor Lowder, Spencer Marsh, Michael McCarthy, McKenzie Monts, Graham MurTonie-Dawn Nation, Ryan O'Neill, Kristin Peeples, Zach Perry, Madison Phillips, I'Yanna Purnell, Derek Reynolds, Kacie Samson, Kathleen Schaefer, Kaliska Schmauder, Breanna Scurry, Ashley Sears, Ashley Shaffer, Shuler Sitsch, Jessica Smith, Hilary Suber, Tanner Sullivan, Jessica Volin, Mac Welsh, Clinton Welsh and Peyton Wilber CROSSROADS MIDDLE CROSSROADS MIDDLE SCHOOL has announced its honor roll lists for the third nine weeks. Students on the Principal's List have a grade-point averge of 4.0; Honor Roll students have a grade-point average of 3.3 or higher PRINCIPAL'S LIST Zoe Ayers, Fatema Bhagat, Helen Birdsong, Frederic Blais, Lauren Blanchette, Elise Bradfute, Kayla Broom, Ashleigh Brown, Joseph Brunson, Elvis Budelkhandi, Eric Bykowsky, Jordan Cannup, Marissa Cantwell, Ivana Chen, Rachel Clark, Samuel Collinsworth, Alexandria Cone, Lucien Corsini, Jobina Cummings, Natalie Domis, Alyssa Dupuis, Andrew Esposito, Rebecca Galloway, Ellen Gardiner, Francis Gossett, Grady, Ashley Hawkins, Megan Helms, Zachary Hennighan, Jordan Hoffman, Laine Huggins, Emily Jeanot, Hayley Jensen, Graham Jermstad, Hope Johnson, Tyler JosefsenLanham, Adam Kawamoto, Kingsmore, Allison Kuhn, Erin Lackey, Leanne Lagroon, Jensine Lamira, Taylor Larkin, Seong-Soo Lee, Miller Love, Virginia Lowery, Pooja Malhotra, Sherin Malone, Jennifer Martinez, Katherine McDaniel, Kiara McDaniel, Katherine McGreevy, Jimelya McKiever, Selene Means, Abigail Montgomery, Kelsey Murrell, Stephanie Orr, Jessica Otis, Katherine Owen, Carolyn Parks, Paige Pierce, Ryan Pittman, Alexis Prijoles, Jeremiah Prince, Alex Quillen, Samadwara Reddy, Shannon Roberson, Carole Robertson, Joshua Salisbury, Jaidev Satish, Haley Saxby, Melissa Scholl, Preston Selph, Andrew Shealy, Benjamin Shealy, Rebecca Sieverding, Kayla Simpson, Anne Smith, Caroline Smith, Charles Solomon, Mary Sullivan, Collyn Taylor, Austin Temples, Claire Tucker, Ivey Westerkam, Linnea Westerkam, Oni White, Kyla Wigfall and Jacob Zupon HONOR ROLL Burton Able, Karlton Adams, Samantha Adams, Sydney Adams, Charles Aiken, Ahmad Al-Shafei, John Victor Alencar, Mariam Almassri, Summer son, Caroline Amick, Mary Anderson, Michael Anderson, Austin Andrews, Kayla Antosz, Danielle Arneson, Kaylin Auld, Jessica Aull, Dustin Bachman, Virginia Barker, Joshua Bates, Amanda Bell, Selina Bell, Savannah Bockus, Anna Grace Bonds, Aaron Borden, Anna Borders, Lamar Bostick, Ashlyn Bouknight, William Bowman, Savannah Bowyer, Timothy Bradley, Alexis Brailey, Meghan Brandt, Margaret Brannigan, Kimberly Breaux, Stephanie Breighner, Stephanie Brennan, J. Breuer, Chrystal Bright, Evan Brooks, Sara Brooks, Aaliyah Brown, Jacob Brumagin, Sierra Buffington, Anna Buford, teller 1. Ta We got GOOD STUFF For Your 'MAMA' Largest Selection of Annuals Perennials Hanging Baskets Herbs Ferns Roses Vegetables Shrubs Trees Etc. Think Flowers, Get the Ya'll Come HELPING HANDS NURSERY 10616 Broad River Rd.

Irmo Hwy. 1-26 West, Exit 781-2580 Only 3 miles from Columbiana Mall jb8190-55 Na la Swing into Spring SALE A. MARINELLI, MODALLISTA, NATURAL SPORT BY NATURALIZER, AS LOW AS COSTA BLANCA, JACK ROGERS, SAVE AS MUCH AS EASY AND MORE! STREET $61,00 166244-55 ON JUST ONE PAIR Downtown 276-4855 Allison Burnside, Connor Bush, Regan Byrden, Franklin Canning, Georgia Cannon, William Carson, Juan Cen, James Chambers, Thomas Chaney, Gloria Cheung, Janay Chisolm, Kardashian Chisolm, Amber Clea, Kimberly Coleman, Lillian Corley, Clark Cothran, Tiffany Crawford, Chandler Crusan, Jacob Dacus, Janki Dalal, Kelsay Daniels, Brenton Davis, Rachel Davis, Venisha Davis, Michael Day, Kendall Deadwyler, Megan Derrick, Ruchi Desai, Evan DeVine, Karishma Dewnani, Christopher Dickey, Ashlyn Dickson, Lyndsey Dillon, Rachel Dodgen, Olivia Doloughty, Zaley Dougher, Isabella Dubnicka, Lee Duncan, Sedona Edgar, Savannah Edis, Henry Edmonds, Logan Ellis, Jonathan Elmore, Kathryn Epperson, Zachary Estep, Sarah Evans, Michael Faikes, Megan Farmer, Tiffany Farr, Allison Fassett, Kyle Ferguson, Hayden Fields, Joshua Fields, Kaitlyn Flake, Nicole Frazee, Baylee Fulmer, Tiara Fulton, Kyland Vaidehi Gajjar, Lauren Gambill, Alexandra Gardner, Audrey Gatlin, Karmen Gee, Casey George, Austin Gerald, Hassan Ghazi, Ashton Gibson, Sarah Gibson, Alex Gillian, Adrian Gonzalez, Zhana Gooden, Jordan Goodwin, Ceaser Gorman, Connor Graham, Ashton Guerra, Haylie Hale, Raymond Hanna, Zachary Hanna, Amber Hare, Jordan Hartline, Joseph Harwood, Rebecca Hatfield, Steven Head, Sarah Henderson, Henry, Brenna Herron, Allan Hill, Matthew Hill, Carl Hilton, Ethan Hinkle, Benjamin Hinson, Sarah Hollenbeck, Faith Holmes, Mary Hutchinson, Sarah Ivey, Dayshun Jeter, Shunhua Jian, Brailey Johnson, Juliana Johnson, Zachary Johnson, Joseph Johnston, Caitlyn Jones, Nathan Jones, Ashley Renee Jordan, Lauren Jordan, Supriya Juneja, Joshua Kaufmann, Amber Keisler, Breanna Keisler, Danielle Knippel, Emily Knott, Constantine Kokolis, Liza Ladore, Kenneth Lancaster, Becca Langley, Timothy Lanier, Brent Latham, Benjamin Latta, Elizabeth Lawson, Daniel Layton, Gabriel LeBlanc. Audrey Lecordier, Hanbyul Lee, Jessica Lee, Nelson Legette, Victoria Leonhardt, Brian Lewis, Jonathan Lewis, Zachariah Lindower, Amber Long, Leonard Lyles, Jillian Mack, Jordan Mack, Derrick Mak, Erin Malone, Amelia Marchant, Breyon Marine, Griffin Markland, Monica Martin, Rachel McAfee, Taliyah McBride, Robert McClary, Catherine McClintock, Michaela McDowell, Alexus McKay, Cortni McKenzie, Sarah McLeod, Kirstin McWhite, Rupa Mehta, William Melven, Andrew Miller, Caralea Miller, William Miller, Erin Morabito, Rebekah Muir, Breanne Naughton, William Neff, Zachary Nelligan, Taylor Nolting, Alysia Norris, Sarah Norris, Per'Chea Nunally, Antianna Oakman, Reagan ONeal, Chelsea Pack, Moriah Paddock, Nicholas Pappas, Cullen Parrott, Pooja Patel, Sonal Patel, Edward Perreyclear, Samantha Perry, Taylor Platt, Elle Plattenburger, Hannah Potter, Richard Potts, Whitney Powell, Rebecca Prohaska, Rabune, Sarah Reed, Max Reynolds, Megan Rich, Daniel Ricketts, Charles Riley, Jessica Riley, Zachary Roberts, Kevin Rolin, Carmen Rollizo, Amy Ronan, Andrew Rossman, Caitlyn Rudman, Rachel Rudman, Lori Rutledge, Amanda Sabin, Haley Sandersfeld, John Schmidt, Austin Scott, Aaron Seals, Carly Sellers, Bailey Shealy, Supannee Siebers, Robert Simoneau, Chelsea Slagle, Ariel Slomzenski, Cassidy Smith, Destinee Smith, Matthew Smith, Patricia Smith, Rachel Smith, Nicholas Smoak, Caroline Sparks, Kevin Srimoungchanh, Amelia Steptoe, Antwan Stevens, Danielle Stevens, Virginia Stevens, Rochelle Storick, Jessie Stringfield, Drake Strobel, Tuxberry Suber, Fatima Sukontamat, SooJin Sung, Amelia Syfert, Riley Tankersley, Emily Teague, Gerard Thomas, John Thomas, Dequane Tisdale, Laura Tsuboi, Justin Tweito, Kwame Twumasi-Ankrah, Alexa Walker, Anna Walker, Ashley Walker, David Walls, Megan Warren, Amanda Washington, Donald Washington, Melanie Washington, Alexandra Wease, Sean Wechsler, Jasmine Weise, Davis Weitz, Bridgette Wellslager, Savannah Widener, Amanda Williams, Amber Williams, Brandy Williams, Charles Williams, Hunter Williams, Christopher Wisnewski, William Worrell, Jeremiah Wright and Michael York ALL A's Worship Directory AME, Evangelical Non- Southern Church Lutheran Denominational Baptist Church in America PINE GROVE AME CHURCH RIGHT DIRECTION CHAPIN BAPTIST CHURCH Serving the St. Andrews CHRISTIAN CENTER Traditional Service 8:30 a.m.

Harbison area. The Edge 9:45 a.m. 3506 Broad River Road 120 Steward Rd. (Off Piney Woods Rd.) Contemporary Service 11:00 BETHEL LUTHERAN CHURCH Columbia, 803-772-7979 SC 29210 Bible Study 9:45 11:05 a.m. Worship Services: Sunday 8:30 a.m, 11:00 a.m.

WHITE www.rightdirection.into Ignite Student Worship 5:30 p.m. Study Ages Early Communion Service 8:30 a.m. Sunday Worship 8:00 11:00 Bible All ROCK 781-2134 a.m. Wednesday p.m. Sunday Church School 9:30 a.m.

Bible Study Wed. 12 p.m. 7:00 p.m. 803-798-6109 Worship 10:45 a.m. Women's Bible Study Fri.

12 p.m. FIRST BAPTIST IRMO Rev. Lavern Witherspoon, Pastor Pastor H. Brett Children Youth Ministry Provided Collins Drs. Herbert Marcia Bailey, Pastors 7068 Nursery Road Columbia, SC 29212 781-1345 CHRISTUS VICTOR SEACOAST CHURCH IRMO Traditional Services 8.45 a.m.

Sunday School 10:00 a.m. Church of 400 LUTHERAN Harbison 732-2668 CHURCH casual Sunday Programs dress, 9:30 in all both 11:00 welcome. Services. Contemporary Check Excellent out our Worship, Children's new Contemporary Service 11:15 a.m. Sunday School 9:15 a.m.

location 500 St. Andrews 798-5463 GATEWAY BAPTIST CHURCH Christ Pastor Will Rose Worship 8:00 a.m. 10:30 a.m. 'Experiencing Life Together" (Nursery Provided at both Services) 1-26 Exit 101 Bible Study 9:45 a.m. 11:00 a.m.

CHURCH OF CHRIST MT. HOREB LUTHERAN Presbyterian Life Nursery Enrichment Provided for Classes all 6 services p.m. Worship 8:30, 9:45, 11:00 a.m. 425 St. Andrews Road 101 E.

Boundary Chapin, SC Church Dr. Don Brock, Pastor Sunday Bible Study: 10:00 a.m. Rev. Ralph Hill Rev. Ken Gillikin www.gatewaybc.com Worship: 11:00 a.m.

6.00 p.m. SS 9:45 a.m. Preschool Worship for 8:30 2-4 11:00 a.m. In America Bible Study Wednesday: 7:00 p.m. Ages Mickey Burieson, Minister 772-0102 www.mthoreb.net.803-345-2000 RIVERLAND HILLS BAPTIST CHURCH PALMETTO REDEEMER LUTHERAN 201 Lake Murray Boulevard CHURCH OF CHRIST CHURCH CORNERSTONE CHURCH Sunday (803) Morning 772-3227 Worship: 7000 Nursery Irmo 781-0909 525 St.

Andrews Road Two Campuses Traditional 9:00 a.m. 10:15 a.m. Sunday Morning Worship: 8:15 a.m. Worship 8:30 a.m. 11:00 a.m.

(1) 5637 Bush River Rd. Contemporary Service, 11:30 a.m. Bible Classes: 9:45 a.m. Sunday School 9:45 a.m., Nursery 9:30 a.m. Sunday School; 11:00 a.m.

Worship Sunday School 8:00, 9:00 10:15 a.m. Sunday 10:45 (2) Dutch Sunday Morning second service: a.m. Gary Loadholdt, Pastor 9:30 Worship, 11:00 Sunday School Ministry opportunities for all ages. Fork High School Sunday Evening Worship: 6 p.m. 803-772-5419 am Office Phone: a.m.

772-1000 A Place for Everyone! Wednesday Bible Study: 7 Dr. Edward M. Carney, Pastor Minister Mike Hollis Dr. Rick Perrin, Senior Pastor www.riverlandhills.org www.DiscoverCornerstone.com Sean Brown, Youth Minister Randy Gore, Campus Minister ST. ANDREWS LUTHERAN Patricia Grindstaff, Children's Ministry CHURCH ST.

ANDREWS RIVER SPRINGS CHURCH 1416 Broad River Road 1007 West Shady Grove Road, Irmo Sunday School: 9:45 a.m. Sunday 10:30 a.m. PRESBYTERIAN Worship: 8:30 a.m. 11:00 a.m. 6952 St.

Andrews Road Purpose-Driven 407-6310 Church of Pastor, John Trump Sunday Worship 8:45 School 10:00 11:00 a.m. a.m. www.riversprings.org God ST. MICHAEL'S LUTHERAN Nursery Sept. Wednesday May Meal Children's 6:00 5:30 p.m.

Church p.m. ST. PETER BAPTIST Dwight C. Wessinger, Pastor Wednesday Phone Program 6:45 p.m. CHURCH 400 River Road near Pine Island www.sapc.net 7910 Broad River Road, Irmo, SC Office 732-2273 SS 9:15 a.m.

Worship 10:30 a.m. Church School 10:00 a.m. 781-0229 Morning Worship 11:00 a.m. ELMWOOD AVENUE Thur. Nite Bible Study 7:30 p.m.

CHURCH OF GOD Bis. Odell Sims, Pastor (781-1067) 1427 SS 9.45 Elmwood a.m., Ave. Worship Phone: 10:45 765-9711 a.m. Presbyterian Rev. Charles E.

Ledford. Pastor Independent (U.S.A.) THREE RIVERS Evangelical 7452 Broad BAPTIST River Road CHURCH 781-2293 Sunday School 8:45 a.m. Worship Service 10:15 a.m. Community LAKE MURRAY Wednesday Discipleship Prayer Groups Service Meet 6:00 6:45 p.m. p.m.

Church LAKE MURRAY PRESBYTERIAN Pastor Rob Andrews EVANGELICAL CHURCH Hwy 76, Chapin, Schools: SC 9:00 345-5140 Sunday a.m. 501 Murray Linder Road Worship Service. 10:00 a.m. SS 9:00 a.m. Worship 10:15 a.m.

Austin Shelley, Intern Youth Pastor Chapin, 345-7788 Dr. J. Ben Sloan, Pastor United EAST LAKE COMMUNITY Awana 4 p.m. www.impchurch.org CHURCH Non-Denominational Methodist A Willow Creek relevant Association Church meets featuring McGREGOR PRESBYTERIAN great music messages, Sundays 8:30, 10:00 11:30 a.m. at ST.

ANDREWS 6505 St. Andrews Road 781-2391 10057 Broad River Irmo EVANGELICAL CHURCH Near Irmo High School Kids' programs offered birth-5th grade. Rev. W. Stewart Rawson, Pastor Student ministry's, grades 6-12 during the week.

2609 Seminole 798-4307 SS 9:30 am, Worship 11:00 a.m. www.eastlakeonline.com or Sunday School 9:40 a.m. www.mcgregorpresbyterian.org ASHLAND UNITED 749-9298 Kevin Pike, Senior Pastor Worship Service 10:45 a.m. METHODIST Body Life Service 6:00 p.m. 2600 Wednesday Home Small Groups SEVEN OAKS PRESBYTERIAN Ashland Road Just off St.

Andrews near 1-26. 530 St. Andrews Road. 772-1761 The Path 8:45 a.m. S.S, 9:45 a.m., Worship 11 a.m.

S.S. 9.45 a.m. Worship 11:00 a.m. Cooperative Dr. Dr.

James L. St. Franklin John, Fant, Parish Pastor Assoc. Programs for 798-5350, children, 798-5195 youths, adults Baptist Lutheran Matt Kay, Preschool. Dir.

of Ages Children 1 4K Youth Joel R. Jones. www.ashlandumc.com Pastor Fellowship Church www.sopc.net Missouri WESTMINSTER CHAPIN UNITED METHODIST Synod PRESBYTERIAN CHURCH Ph: 8:30 315 a.m. 345.2801 Blended, Lexington 11 Ave. a.m.

www.chapinumc.com Chapin Traditional EMMANUEL. BAPTIST 1715 Broad River Road 772-1338 Church School 9:00 a.m. 8:37 9:47 School a.m. 9:45 Contemporary 11 FELLOWSHIP Worship 8:15 a.m. 10:30 a.m.

Sunday Pastor Flowers a.m. Nursery Provided Jody 4766-B Sunset 378 in Lexington Child Development Center (1.5 miles from I-20) 957-1948 HOLY TRINITY Weekday Program 6weeks-K 7:30 a.m.-6 p.m. Study Sunday 9:15 schedule: a.m. Worship Fellowship 10:30 8:45 a.m. a.m.

Pastor Rev. George T. Head GRACE UNITED LUTHERAN CHURCH Wednesday: Sharing the Journey 7:00 p.m. METHODIST CHURCH 2215 Devine Street, Columbia 29205 9.15 a.m. Sun.

Schl: Adult Class 410 Harbison Boulevard, Left off of 1-26 10:30 a.m. Lords Supper Sunday School 9:45 a.m. The Rev'd Christopher Burger, Pastor Worship: a.m. 11:00 a.m. 8.30 Episcopal 799-7224 Roman Catholic 11 a.m.

Alex Children's Service Stevenson, Church Interpreted Pastor For Nursery The Deaf 732-1899 We Welcome All MT. OLIVE Conditions Special Needs LUTHERAN CHURCH ST. FRANCIS OF ASSISI The Rev'd Paul C. Sizemore OUR LADY HILLS SALEM UNITED METHODIST 735 Old Lexington Chapin 1541 Lake Murray Blvd. OF THE (Sun.

Worship Eucharist 8:30 10:30 a.m. Sun. School Bible Study 9:15 a.m. CATHOLIC CHURCH Hwy. 4 6 Salem from Lake Church Murray Dam Ballentine miles School all Worship Service 8 a.m.

10:30 a.m. 120 Marydale Lane Sunday School 9.30-10.15 Nursery provided at 10:30 a.m. a.m. Sunday ages at 9:30 a.m. 781-5845 The.

Rev. Canon Philip Purser, Rector Saturday Mass 5:30 p.m. Worship a.m. www.mtolivelcms.org Sunday Mass 8 a.m., 10 a.m., 12 Noon Pastors D. M.

Houston and Scott Bratton 345-1550 Spanish Mass Every Sunday at 2 p.m. 803-781-1626 www.saintfrancischapin.com UNION UNITED ST. MARY'S Nazarene OUR LADY OF THE LAKE METHODIST CHURCH EPISCOPAL CHURCH CATHOLIC CHURCH 7582 Woodrow Street, Irmo, S.C. 170 St. Andrews Road Serving the Chapin Irmo Community Dr.

William Phillips, Senior Pastor H. Sunday Worship 8 a.m. 10:30 a.m. 195 Amicks Ferry Road Dr. Patricia Mayfield, Associate Pastor Sunday School 9:15 5 p.m.

Saturday Vigil Mass Worship (Sanctuary) 8.15 10:30 a.m. a.m. 12:30 Spanish Mass every Sunday 8:00 a.m., 10:30 a.m. and 5:00 p.m. Blended Worship (Chapel) 11,00 a.m.

p.m. Eucharist Service Wed. 6:00 p.m. FIRST CHURCH OF THE Sunday Masses Sunday School 9:15 a.m. Healing Daily Mass: 12 Noon 9 a.m.

Tues. Wed. 781-3013 The Rev. Ill NAZARENE 12 Noon First Friday of Month www.stmaryepiscopaichurch.org J. Blaney 798-2776 Pridgen Phone 345-3962 Loving St.

God. Andrews Road People VIRGINIA WINGARD ST. SIMON ST. JUDE mile Praise east of 1-26. Worship Exit 106) GOOD SHEPHERD MEMORIAL UNITED 1110 Kinley Rd, Irmo, 732-0153 9:30 a.m., 11:00 a.m.

6:00 p.m. CATHOLIC CHURCH METHODIST CHURCH (Exit 102B 1-26 Hwy 60) Sunday School 809 Calhoun Street 1500 Broad River Road Holy Eucharist 8:00 a.m. 10:00 a.m. 8:30 a.m, 9:30 a.m., 11:00 a.m. Saturday Mass at 5:00 p.m.

Rev. John W. Culp Church School for All Ages 11:00 a.m. 772-2461 Sunday Masses: 8.00 9:15 a.m. Contemporary Service Sun, 8:30 a.m (Nursery Provided for 10:00 a.m.

Service) www.columbiafirstnaz.com Coffee Following 9.15 a.m. Mass S.S. 9.45 Traditional Worship 11 a.m. www.ecsssj.org WELCOME! Rosary Saturday 11:45 a.m. 772-0794 Nursery Provided DEADLINE FOR CHANGES OR DELETIONS IS MONDAY 10 A.M.

CALL EMILY FERNANDEZ AT 771-8323 jb5189-90 Zone Hr.

The State from Columbia, South Carolina (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rob Wisoky

Last Updated:

Views: 5819

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rob Wisoky

Birthday: 1994-09-30

Address: 5789 Michel Vista, West Domenic, OR 80464-9452

Phone: +97313824072371

Job: Education Orchestrator

Hobby: Lockpicking, Crocheting, Baton twirling, Video gaming, Jogging, Whittling, Model building

Introduction: My name is Rob Wisoky, I am a smiling, helpful, encouraging, zealous, energetic, faithful, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.